ANDRZEJKI

Andrzejki to ludowa tradycja obchodzona nie tylko w Polsce, ale także w Niemczech, Szwajcarii, Rumunii, Białorusi, Litwie, Ukrainie i na Węgrzech. Pierwsze wzmianki o andrzejkach zanotowano w Polsce w XVI wieku.
Andrzejki – czas zabawy i wróżenia. W ten magiczny wieczór dziewczęta
i chłopcy usiłują się dowiedzieć u czyjego boku spędzą życie.
Dawniej w andrzejki, czyli w Wigilię św. Andrzeja wróżyły sobie wyłącznie dziewczęta. Prosiły św. Andrzeja o odsłonięcie przyszłości. Chciały dowiedzieć się, kiedy wyjdą za mąż, poznać imię przyszłego małżonka. Kawalerowie mieli zaś swoje święto 24  listopada z zapytaniami o imię przeznaczonej im niewiasty udawali się do św. Katarzyny (opiekunki śmiałków pragnących się ożenić).
Dziś chłopcy zrezygnowali z obchodzenia katarzynek. Wspólnie
z dziewczynami bawią się 29 listopada.
By tradycji stało się dość i w naszej szkole odbył się 30 listopada dzień wróżb andrzejkowych. Jak co roku odpowiedzialność za ten dzień spoczywała na klasie VI. A ta spisała się na szóstkę! Uczniowie przysposobili klasę na gabinet wróżb. Przygotowali odpowiednie strojem oraz to, co w tym dniu najważniejsze – czyli wróżby. Nie zabrakło tradycyjnych: lania wosku, wróżenia z kart, serduszka z imionami. Bawiła się cała szkoła, począwszy od przedszkolaków – a kończąc na nauczycielach.
Mamy tylko nadzieję, że w przyszłym roku klasa VI również stanie na wysokości zadania.